14.03.23

Ile aktualnie płaci się za pellet drzewny?

Pellet jest, obok ekogroszku najchętniej wybieranym paliwem do ogrzewania domu. Ile obecnie kosztuje pellet? Czy jest szansa, żeby jego cena spadła?

Czym jest pellet?

Pelet jest paliwem w formie granulatu i kształcie sprasowanych wałków. Ma on wielkość 6-8 mm i długość sięgającą maksymalnie 30 mm. Powstaje z biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej czy drzewnej.

Wyróżnia się kilka rodzajów:

  • pelet drzewny z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
  • pelet agro ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
  • pelet z łusek słonecznika;
  • pelet z innych odpadów.

Pellet jest paliwem w pełni ekologicznym i bardzo wydajnym. Jest też, a przynajmniej był do 2022 roku powszechnie dostępny. I był sprzedawany w dobrej, atrakcyjnej cenie. To wszystko sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych paliw w Polsce.

Rosnące ceny pelletu

Cena pelletu rosła już od 2021 roku. W tamtym roku kosztował średnio 800 – 900 zł za tonę. W 2022 roku ceny tego opału wystrzeliły! Już w pierwszym kwartale kosztował średnio 1500 zł za tonę. W kwietniu-maju tona pelletu była już o 300 zł droższa. W czerwcu kolejna podwyżka – za tonę pelletu życzono sobie 2000 zł, by pod koniec tamtego miesiąca sięgnąć kwoty 2500 zł za tonę. W wakacje tona pelletu zaczęła kosztować blisko 3000 zł.

Powody rosnących cen

Powodem rosnących cen pelletu były przede wszystkim coraz wyższe ceny wszelkich surowców energetycznych. Co przełożyło się się na wyższe koszty produkcji, obróbki czy transportu pelletu.

Do tego doszły takie kwestie jak:

  • polityka Lasów Państwowych ograniczająca sprzedaż tego surowca
  • mniejsze ilości dostępnych na rynku pozostałości drzewnych z zakładów przetwórczych
  • drożejące materiały opakowaniowe.

Innym powodem jest wojna w Ukrainie. Polska jest w pierwszej piątce największych producentów pelletu w Europie. Jednak importowaliśmy również dużo tego opału, głównie z Białorusi i Ukrainy. W wyniku wojny i napiętej sytuacji na linii Polska -Białoruś ten import zdecydowanie zmalał.

Na szczęście od jesieni 2022 roku ceny pelletu zaczęły trochę spadać. A od początku 2023 roku ceny tego opału idą już systematycznie w dół.

Sytuacja się normalizuje

Obniżające się ceny pelletu oznaczają, że sytuacja na rynku opałów zmierza ku lepszemu.
Obecnie za tonę pelletu płaci się od 2000 do 2700 zł. Wszystko zależy od regionu, producenta i sklepu. Oczywiście zdarzają się jeszcze oferty za 3000 zł, ale zdecydowanie rzadziej. Pojawiają się oferty poniżej 2000 zł, ale w takim wypadku lepiej zachować czujność i dobrze sprawdzić jakość i pochodzenie sprzedawanego pelletu.

W najbliższych miesiącach ceny pelletu powinny systematycznie spadać. Choćby z jednego, prostego powodu. Jest wiosna, więc oczywiste jest, że zapotrzebowanie na pellet i inne materiały opałowe będzie niskie.

Innym dobrym prognostykiem ma być zmiana polityki Lasów Państwowych. W zeszłym roku ta instytucja zdecydowała o obniżeniu limitów, co zmniejszyło podać tego surowca. W 2023 roku Lasy Państwowe powinny zwiększyć ilość surowca na rynku.

Natomiast jakie będą ceny pelletu w kolejnym okresie grzewczym – trudno przewidzieć. Wiele będzie zależało od sytuacji międzynarodowej i wojny w Ukrainie.

Zobacz inne artykuły