25.07.23

Hydrożel ogrodniczy jak stosować?

Czym w ogóle jest hydrożel? I jak najlepiej stosować hydrożel ogrodniczy? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

 

Czym jest hydrożel?

Hydrożel to substancja, która zatrzymuje wilgoć i magazynuje wodę. Hydrożel ma duże zastosowanie w ogrodnictwie i jest to preparat popularny wśród miłośników działek i ogrodów. W praktyce stosowany jest jako dodatek do roślin ogrodowych i doniczkowych. Dzięki stosowaniu hydrożelu w ogrodzie nie trzeba tak często podlewać roślin i ich nawadniać.

Hydrożel ogrodniczy pozwala przetrwać roślinom suszę

Pojedyncza kuleczka hydrożelu działa w ten sposób, że magazynuje naddatki wody z opadów czy podlewania i przekazuje ją roślinom, kiedy jej pilnie potrzebują i zaczynają więdnąć, np. w czasie suszy lub w sytuacji, gdy niemożliwe jest ich regularne nawadnianie. Co ciekawe, hydrożel wchłania znacznie więcej wody niż wynosi jego objętość.

Hydrożel ma kształt niedużych granulek. Hydrożel jest powszechnie dostępny w formie proszku lub granulatu.  Ogród, trawnik, krzew, przy uprawie roślin ogrodowych czy kwiatów balkonowych – wszędzie tam sprawdzi się hydrożel.

Hydrożel – inne nazwy

Inne nazwy hydrożelu to:

  • agrożel
  • superabsorbent
  • hydroabsorbent.

Hydrożel – definicja chemiczna

Chemicznie rzecz biorąc, hydrożele to  wielocząsteczkowe, nierozpuszczalne polimery akrylowe, które są w stanie pochłaniać spore ilości wodę oraz mają wpływ na poprawę fizycznych właściwości gleby.

W praktyce ich działanie wygląda tak, że gdy w glebie jest dużo wody ( bo właśnie padało, ziemia była podlewana lub udało się ją właśnie nawodnić) granulki hydrożelu zwiększają swoją objętość. A gdy w glebie jest sucho, granulki polimery kurczą się i oddają wodę otoczeniu. Jak udowodniły badania naukowe przeprowadzone nad hydrożelami, system korzeniowy roślin może wykorzystywać aż 90% wody przechowywanej przez te polimery.

Polimery – jakie są rodzaje?

Rodzaje hydrożeli:

– organiczne

(świetnie pomagają w rozwoju warzywom, owocom i ziołom i ulegają biodegradacji)

– syntetyczne

(nie zawsze pasują do roślin, z tego powodu, że nie rozpuszczają się w ziemi. Można ich używać do roślin doniczkowych).

Hydrożel zachowuje swoje właściwości absorbujące przez wiele lat. Cały proces wchłaniania i oddawania wody może być powtórzony nawet i tysiące razy. Dlatego tym bardziej warto go używać.

Hydrożel – jak działa i jak stosować?

Stosowanie hydrożelu jest proste jak konstrukcja cepa. Po prostu trzeba go włożyć do ziemi. A mówiąc precyzyjnie wymieszać odpowiednią dawkę hydrożelu z ziemią. Jeżeli chcemy zastosować hydrożel powinniśmy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Polimer powinien być włożony na wysokości korzeni roślin, a nie rzucony na powierzchni ziemi, a ilość hydrożelu nie powinna być zbyt duża. W tym wypadku należy stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Po umieszczeniu hydrożelu w ziemi, w pierwszych dniach trzeba obficie podlać to miejsce. Duża częstotliwość podlewania ma znaczenie. To po to, żeby hydrożel mógł wchłonąć nadmiar wody.

Hydrożel – warto go stosować

Hydrożel najlepiej zadziała na glebach lekkich. Wtedy przekłada się to na poprawę rozwoju roślin. Nie warto go natomiast używać na terenach podmokłych, gdzie jest duże zużycie wody. Nie warto go również aplikować roślinom, którym stały dostęp do wody nie jest potrzebny.

Zobacz inne artykuły