23.10.21

Energia z biomasy – pellet

Pellet to paliwo stałe, w formie granulek uzyskiwane z biomasy. Czym jest biomasa i jakie są jej zalety?

Co to jest biomasa?

Biomasa to wszystkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ( inaczej materia organiczna), które podlegają rozkładowi ( biodegradacji) Forma biomasy może być stała, ciekła lub gazowa. Biomasę wykorzystuje się do wytwarzania energii. Biomasa cieszy się zasłużoną opinią w pełni ekologicznego paliwa. Np. przekształcenie biomasy na energię przyczynia się do utylizacji odpadów i zagospodarowania nieużytków ( uprawy energetyczne, z których powstaje biomasa mogą powstawać na nisko jakościowej ziemi).

Jak powstaje biomasa?

Najważniejszy jest tu proces fotosyntezy. Rośliny, do swojego rozwoju, pobierają wodę z ziemi oraz dwutlenek węgla z powietrza. Dzięki promieniom słonecznym, z wody i dwutlenku węgla powstaje glukoza i tlen, który uwalnia się do atmosfery. Glukoza dostarcza roślinom m. in. węgiel do budowy komórek i tkanek. Podczas spalania węgiel zawarty w roślinach przetwarzany jest w energię świetlną i cieplną. Ta ostatnia służy do ogrzewania domów.

Rodzaje biomasy

Biomasę możemy podzielić na:

 • drewno
 • słoma i siano
 • odpady pochodzące z przemysłu celulozy i papiernictwa
 • organiczne odpady jak melasa, słód i inne surowce pochodzące z przemysłu spożywczego
 • rośliny uprawiane specjalnie w celach energetycznych
 • oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce
 • odchody zwierząt.

Forma biomasy

Forma ciekła
To biopaliwa. Do ich wytworzenia najlepiej nadają się rośliny oleiste oraz te o dużej zawartości cukru.

Forma gazowa
Biogaz powstaje w wyniku fermentacji pozostałości z produkcji rolnej lub np. z oczyszczalni ścieków. Składa się on głównie z metanu i dwutlenku węgla.

Forma stała
Tu najczęściej spotykanymi produktami są brykiet oraz właśnie pellet. Powstają z odpadów drzewnych oraz m. in. słomy. Brykiet występuje w formie zbitej, pellet jest granulatem. Oba produkty służą do ogrzewania budynków.

Pellet, zakup pelletu, pellet sklep online

Powstaje z odpadów drzewnych, trocin, wiór czy zrębów. Ma wszystkie zalety biomasy. Jest paliwem ekologicznym, ma wartość opałową jak drewno, cechuje się niską wilgotnością, a w czasie jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Najczęściej pellet, sklep online oferuje klientom w 15 kg workach. Dzięki temu, że wyrabiany jest z odpadów drzewnych pellet jest szeroko dostępny a jego ceny nie są wygórowane.

Korzyści ze stosowania pelletu

Wykorzystywanie pelletu jako paliwa to korzyści ekologiczne:

 • spalanie nie powoduje dodatkowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery
 • popiół, który zostaje po spaleniu można wykorzystać jako nawóz
  oraz korzyści ekonomiczne:
 • biomasa jest stosunkowo tania i dostępna. Pellet sklepy online oferują w dużych ilościach i nie ma problemu z jego dostępnością.
 • zasoby biomasy są w miarę równomiernie rozmieszczone, dlatego nie trzeba przewozić jej z jednego końca świata na drugi, co zapewnia duże oszczędności.

Pellet certyfikaty, pellet sklep online

Najlepszy pellet sklepy online oferują z wszelkimi możliwymi certyfikatami. Potwierdzają one proekologiczność tego paliwa, a także jego wysokie wartości opałowe.

Zobacz inne artykuły