07.07.22

Dlaczego już teraz warto przygotować się do sezonu grzewczego?

Choć teraz cieszymy się z pięknej pogody i słońca, warto już szykować się na kolejny sezon grzewczy. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo, odpukać, awaria system grzewczego w mroźne dni nie należy do specjalnych przyjemności.

Generalny przegląd w sezonie letnim
Sezon letni to idealny moment, żeby zrobić generalny przegląd i czyszczenie pieca. Urządzenie nie pracuje, a w razie wykrytej usterki jest jeszcze dużo czasu, żeby ją naprawić. Oprócz tego, tuż przed sezonem grzewczym serwisy mają pełne ręce roboty i może być ciężko znaleźć dogodny termin na naprawę.

Taką konserwację można wykonać samodzielnie, ale również powierzyć ją autoryzowanemu serwisowi producenta pieca. Jeśli pojawią się jakieś zalecenia odnośnie naprawy lub wymiany któregoś elementu, lepiej je szybko zrealizować, a nie czekać do ostatniej chwili.

Jeżeli okaże się, że awaria pieca jest tak poważna, że bardziej opłaca się kupić nowy, warto wybrać piec nowoczesny, o wysokiej wydajności i niskiej emisyjności. Takie urządzenie zapewni ekonomiczne spalanie. Być może będzie kosztował więcej, jednak ten wydatek szybko się zwróci podczas użytkowania. Poza tym zawsze można skorzystać z dotacji z programu Czyste Powietrze.

Drożność komina
W ramach przeglądu i czyszczenia pieca z pewnością należy sprawdzić drożność komina. Zresztą, okresowe czyszczenie komina należy do, zapisanych w przepisach, obowiązków właściciela budynku. Czyszczenie przewodów kominowych najkorzystniej powierzyć kominiarzowi i lepiej z tym nie zwlekać.

Porządki w kotłowni
Ponieważ w sezonie grzewczym kotłownia była mocna eksploatowana, warto poświęcić trochę czasu na zrobienie tam porządków. Przede wszystkim należy zapewnić swobodny dostęp do pieca, a także upewnić się, że pod ręką są wszystkie potrzebne narzędzia. Warto również sprawdzić wentylację w pomieszczeniu i w jakim stanie jest wymiennik ciepła. Kurz, zanieczyszczenia czy owady mogą się na nim osadzać i przyczyniać się do cofania ciepła na zewnątrz. Co będzie skutkowało tym, że proces grzewczy będzie mniej wydajny.

Zapas opału
Już teraz, w sezonie letnim warto zakupić opał na zimę. Po pierwsze, cena jest niższa. W szczycie sezonu koszt zakupu będzie znacznie wyższy, więc kupując już teraz można sporo zaoszczędzić.
Po drugie, gdy wielkimi krokami będzie zbliżał się sezon grzewczy będzie wielu chętnych na zakup paliwa. A to oznacza, że w składach opału będą duże kolejki, a w sklepach internetowych czas dostawy może się znacząco wydłużyć.
Po trzecie teraz można na spokojnie wybrać opał dobrej jakości. A kupując na ostatnią chwilę trzeba będzie „brać, co jest” nie patrząc na jakość i parametry.

Sprawdzenie ustawień kotła
Warto sprawdzić dotychczasowe ustawienia kotła czy są na pewno poprawne i zgodne z wytycznymi producenta. Prawidłowo ustawiony piec to pewność wydajnej pracy, efektywności całego procesu grzewczego, wreszcie zdrowia i bezpieczeństwa domowników. A ta ostatnia rzecz jest bezcenna.

Podsumowanie
Mimo, że do sezonu grzewczego zostało jeszcze trochę warto już teraz solidnie się do niego przygotować. Dzięki temu zaoszczędzi się czas, pieniądze oraz…nerwy.

Zobacz inne artykuły