29.01.23

Czym są piece nadmuchowe?

Technologia idzie cały czas do przodu, również w branży grzewczej. Coraz większą popularność zdobywa ogrzewania nadmuchowe. Na czym dokładnie ten system polega?

Co to jest piec nadmuchowy?

Piec nadmuchowy to urządzenie ogrzewania bezpośredniego. To znaczy, że do rozprowadzenia ciepła w budynku nie są mu potrzebne grzejniki, woda lub rury grzewcze.

Jak działa piec nadmuchowy?

Ogólnie rzecz biorąc, system polega na tym, że gorące powietrze wtłaczane jest do wnętrza poprzez kanały wentylacyjne. Powietrze ze środka domu jest zasysane do pieca nadmuchowego przez punkt w piecu zwany czerpnią. W piecu powietrze jest podgrzewane. Tam znajdują się również specjalne filtry oczyszczające powietrze, a niektóre modele pieców posiadają również funkcje nawilżania i jonizacji powietrza.
Po podgrzaniu powietrze rozprowadzane jest do każdego pomieszczenia za pomocą układu przewodów nawiewnych.

Jak działa system nadmuchowy?

W każdym pomieszczeniu domu, do którego trafia podgrzane przez piec powietrze, znajdują się kratki nawiewne lub nawiewniki z regulacją przepływu. To przez nie podgrzane powietrze trafia do poszczególnych pomieszczeń.

Natomiast przewody wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej, odprowadzają zużyte powietrze z domu.

Możliwe jest również zastosowanie systemu recyrkulacji. Polega on na tym, że czerpie się świeże powietrze z zewnątrz i miesza go z powietrzem wewnętrznym.

Do wykonania całej instalacji wystarczy użyć dobrej jakości przewodów, najlepiej wyprodukowanych z ocynkowanej blachy lub włókna szklanego.

Czym palić w piecu nadmuchowym?

Piece nadmuchowe najczęściej zasilane są gazem ziemnym lub płynnym, ekogroszkiem lub pelletem.

Jakie elementy tworzą system ogrzewania nadmuchowego?

Na system ogrzewania nadmuchowego składają się:

– piec nadmuchowy
Główny element systemu, źródło ciepła. Zależnie od modelu może być tradycyjny lub kondensacyjny. Taki piec może być zasilany prądem, gazem, ekogroszkiem, węglem czy pelletem.

– wewnętrzna instalacja nadmuchowa
To system kanałów, przez które powietrze zasysane jest do pieca.

– kratki nadmuchowe
To one doprowadzają/wdmuchują podgrzane powietrze do każdego pomieszczenia w domu. Mogą być zainstalowane w ścianie, w suficie czy w podłodze.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Do zalet tego rodzaju ogrzewania można zaliczyć:

  • możliwość szybkiego i wydajnego ogrzania wszystkich pomieszczeń w budynku
  • niższe ryzyko awarii. Brak wykorzystywania wody w takim systemie grzewczym działa na jego korzyść. Bo materiały, z których instalacja jest wykonana mniej się zużywają. Natomiast brak grzejników powoduje, że nie występuje ryzyko nieszczelności
  • estetyka. Aranżacja wnętrz jest dużo prostsza do wykonania, bo nie ma grzejników, które trzeba uwzględniać przy aranżowaniu pokoju, przy sprzątaniu czy przestawianiu mebli
  • wygoda. Dużo prościej jest obsługiwać takie ogrzewanie niż tradycyjny system wodny. Poza tym może on również filtrować oraz nawilżać powietrze. Służyć jako klimatyzacja czy wentylacja
  • oszczędność. Krótki czas ogrzania pomieszczenia skutkuje niskimi kosztami eksploatacji. System ten zużywa 30% mniej paliwa niż system wodny o tej samej mocy.

Gdzie stosuje się ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe najczęściej stosuje się w halach lub magazynach. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, ten system jest najrentowniejszy przy zainstalowaniu go w pomieszczeniach o powierzchni przekraczającej 100 m2.

Drugim ważnym powodem jest to, że system nadmuchowy jest prosty w regulacji. Temperatura szybko osiąga pożądaną wartość, dzięki czemu system można zatrzymać, np. kiedy pracownicy kończą prace i opuszczają pomieszczenie.

Ale taki system może być również z powodzeniem zainstalowany w domu.

Zobacz inne artykuły