05.04.23

Czy warto dodać wapna do ekogroszku?

Ekogroszek jest znakomitym i wydajnym opałem. Dobrej jakości ekogroszek jest wysokokaloryczny i zapewnia solidne ogrzanie domu. Czy zatem warto dodawać do niego jeszcze wapno?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to opał, który powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek jest paliwem wartościowym – wysokokalorycznym i przyjaznym środowisku. Podczas produkcji tego opału wysokokaloryczne grudki są kruszone i wielokrotnie płukane oraz przesiewane. Dzięki temu usuwa się z nich miał, substancje szkodliwe i niepalne frakcje. Optymalny rozmiar ekogroszku oscyluje w przedziale od 5 do 25 mm.

Czym jest wapno?

Wapno to minerał, który ma wszechstronne zastosowanie. Korzysta się z niego w branży metalurgicznej, budowlanej, chemiczne czy przemysłowej. Przede wszystkim stosuje się wapno do oczyszczania stali i tworzenie innych produktów budowlanych, takich jak zaprawa murarska i tynk.

Wapna używa się również coraz częściej w działaniach i pracach związanych ze środowiskiem, aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi powietrza, wody pitnej, ścieków i odpadów stałych.

Dlatego też, palenie ekogroszku z wapnem nie jest jakąś specjalną fanaberią. Wielu producentów poleca używanie ekogroszku wymieszanego z wapnem. Wapno jest jednym z kilku rodzajów dodatków, które mogą wpłynąć pozytywnie na jakość opału i sprawić, że będzie on jeszcze bardziej wydajny i ekologiczny.

Po co dodaje się wapno do ekogroszku?

Choćby w celach ekologicznych. Podczas palenia paliw kopalnych do środowiska emituje się dwutlenek siarki, który ma niekorzystny wpływ na środowisko. Dodanie wapna do ekogroszku ma za zadanie niwelowanie emisji dwutlenku siarki do środowiska.

Wapno niweluje również tendencję do spiekania się pojedynczych kawałków ekogroszku w większe bryłki. Dzięki temu spalanie tego opału jest efektywniejsze.

Oznacza to również zmniejszenie ilości sadzy i innych nieczystości w piecu. To sprawia, że piec jest mniej zanieczyszczony i nie wymaga drogiej i czasochłonnej konserwacji czy naprawy.

Dodanie wapna do paliwa oznacza, że opał zwiększa swoją objętość. Dzięki temu wystarcza na dłużej, co zmniejsza ogólne kosztu ogrzewania.

Żeby palenie ekogroszku z wapnem miało sens, oblicza się się, że trzeba dodać około 2 kg wapna na 120 kg ekogroszku.

Ustawienie pieca i wysokiej jakości ekogroszek

Jednak samo dodanie wapna do ekogroszku nie spowoduje wzrostu wydajności czy lepszego ogrzewania domu. Najważniejsze jest optymalne ustawienie pieca na ekogroszek. Tak, aby w pełni wykorzystać jego moc i funkcjonalności.

Druga rzecz to wybór ekogroszku wysokiej jakości. A taki zazwyczaj oferują wiarygodni producenci i sprawdzone sklepy. Dopiero po spełnieniu tych dwóch warunków można pomyśleć o dodaniu wapna do ekogroszku. Należy oczywiście dokonać kalkulacji, czy jest to opłacalne, ponieważ do ogólnych kosztów ogrzania domu trzeba doliczyć tych kilka worków wapna.

Podsumowanie

Jak widać palenie ekogroszku z wapnem ma sporo zalet. Zarówno dla środowiska jak i dla zachowanie czystości pieca. Warto zatem rozważyć dodawanie wapna do ekogroszku.

Zobacz inne artykuły