29.12.22

Czy można mieszać różne rodzaje paliwa? Np. ekogroszek z węglem?

Czy można palić w jednym piecu ekogroszkiem i zwykłym węglem? Ekogroszek jest paliwem wyprodukowanym z węgla kamiennego, więc wydaje się, że można mieszać oba paliwa. Sprawdźmy to!

Wymieńmy na początek właściwości obu opałów.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to opał uzyskiwany z rozdrobnionego węgla kamiennego. Jest paliwem bardziej przyjaznym środowisku niż tradycyjny węgiel.

Najważniejsze „znaki szczególne” ekogroszku to:
– wielkość bryłek mieści się w przedziale od 5 do 25 mm. Dzięki temu, ekogroszek może być bez przeszkód używany w podajnikach automatycznych nowoczesnych kotłów

– wysoka kaloryczność, ponieważ ekogroszek wytwarza się z wysokokalorycznego węgla, który gwarantuje kaloryczność na poziomie od 25 do 30 MJ/kg. Dzięki temu, z ekogroszku można uzyskać bardzo dużą ilość ciepła

– mała wilgotność, która oscyluje w granicach 10%. Wysoka wilgotność zdecydowanie zmniejsza wartość opałową paliwa i jest zazwyczaj skutkiem nieprawidłowego przechowywania

– mała zawartość siarki, poniżej 0,5 %. Jest to korzystne, ponieważ oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

– niska zawartość popiołu, co znacznie ułatwia czyszczenie pieca, w którym pali się ekogroszkiem

– niska spiekalność, dzięki temu przy spalaniu ekogroszku jest nieduże ryzyko powstawania niepożądanych spieków i żużli.

Właściwości węgla

Dwa główne rodzaje tego opału to węgiel brunatny i kamienny.

Główne cechy węgla kamiennego to:
– wyraźny czarny kolor
– twarda struktura
– wyższa zawartość tzw, „czystego węgla” ( 75-90%) niż przypadku węgla brunatnego, co przekłada się na wyższą kaloryczność.

Węgiel kamienny jest powszechnie stosowany do ogrzewania domów.

Główne cechy węgla brunatnego to:
– brązowawy kolor
– krucha struktura
– wchłania wodę, nawet do 50% swojej wagi
– niższa wartość kaloryczna niż w przypadku węgla kamiennego. Węgiel brunatny dostarcz od 20 do 70% energii, jaką dostarcza węgiel kamienny.

Węgiel brunatny jest powszechnie stosowany w przemyśle. Bywa również opałem w prywatnych domach, głównie ze względu na niską cenę.

Piec na ekogroszek

Obecnie najchętniej kupowane są piece na ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Dzieje się tak m. in. dlatego, ze są to urządzenia bardzo komfortowe w użytkowaniu. Wynika to choćby z tego, że ich praca jest wspomagana panelami sterującymi, a użytkownik ma możliwość sterowania tego rodzaju piecem za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Świetnie działa również system informowania o wszelakich usterkach czy awariach, dzięki temu użytkownik szybko dowie się ( za pomocą np. smsa), że coś jest nie halo. Obecne piece na ekogroszek to w pełni nowoczesne, komfortowe urządzenia, którymi można sterować nawet zdalnie, choćby w drodze z pracy do domu.

Czy w takim piecu można palić jednocześnie ekogroszkiem i węglem?

Mieszanie opału

Piece na ekogroszek palą paliwa stałe. Także spokojnie można w nich palić ekogroszkiem lub pelletem, ale również i węglem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że piece na ekogroszek są często wyposażone w automatyczne podajniki. To oznacza, ze paliwo w taki piecu musi być odpowiednio drobne.

Podajnik samodzielnie dozuje paliwo oraz kontroluje stałą temperaturę pieca. Zbyt duże bryły węgla mogą zablokować przewód transportowy i w efekcie doprowadzić nawet do uszkodzenia pieca. Dlatego, choć palenie węglem w piecach na ekogroszek jest możliwe lepiej się w nim sprawdzi pellet.

Zobacz inne artykuły