11.04.23

Czy groszek to to samo co ekogroszek?

Czy groszek i ekogroszek to to samo paliwo? Oczywiście, że nie! W takim razie jakie są między nimi różnice? O tym przeczytacie poniżej!

Pochodzenie

Oba paliwa powstają oczywiście z węgla. Jednak ich produkcja przebiega inaczej. Podczas wytwarzania ekogroszku węgiel kruszy się i rozdrabnia na bryłki wielkości od 5 do 25 mm. Następnie jest przesiewany przez sito, które wyodrębnia bryłki o stosownej wielkości. Te są przedmuchiwane i płukane, co usuwa z nich pył węglowy oraz miał.
Potem następuje suszenie. Wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 15%. Większość tego typu paliwa ma wilgotność na poziomie 10 %. Im niższa wilgotność, tym lepiej, bo palenie mocno wilgotnym opałem jest mało wydajne.
Groszek jest po prostu węglem kamiennym. Od klasycznego węgla odróżnia go mniejszy kształt, który wynosi od 8 do 31,5 mm.
Groszek powstaje w procesie mielenia węgla kamiennego w specjalnej maszynie. To powoduje, że ma on mniejsze bryłki niż typowy węgiel.

Kaloryczność

Dobry ekogroszek jest bardzo kalorycznym paliwem. Jego wartość opałowa nie powinna być niższa niż 24MJ/kg.
Natomiast wartość opałowa groszku nie powinna być niższa niż 21 Mj/kg.
Zawartość siarki
Groszek ma większą zawartość siarki niż ekogroszek. Zawartość siarki w groszku może sięgać nawet 1.7%.
Natomiast wysokiej jakość ekogroszek nie powinien mieć więcej niż 1% zawartości siarki. Większość ma od 0,4-0,6%.
Ten parametr oczywiście działa in minus wobec groszku. Ponieważ siarka jest jest substancją szkodliwą dla środowiska i jej większa zawartość znacznie obniża wartość opału.
Zawartość popiołu
Zawartość popiołu w ekogroszku nie powinna przekraczać 12 %. Zazwyczaj waha się pomiędzy 5 a 8%. Oczywiście tu również panuje zasada – im mniej, tym lepiej. Im większa zawartość popiołu, tym więcej substancji niepalnych znajduje się opale i tym częściej trzeba czyścić szufladę i cały piec.

Zawartość popiołu w groszku nie powinna być większa niż 14 %.

Piec

Ekogroszek pali się w nowoczesnych., ekologicznych i bezobsługowych piecach z podajnikiem. Nie trzeba dokładać do niego paliwa kilka razy dziennie. Raz zasypany podajnik powinien starczyć nawet na około 3-5 dni.
Natomiast groszek jest palony w tradycyjnych piecach węglowych.

Cena

Trochę tańszy jest groszek, lecz ta wartość może być nieco myląca. Warto wziąć pod uwagę jego niższą wartość kaloryczną, co oznacza, że trzeba użyć go sporo więcej, żeby uzyskać podobny efekt jak przy mniejszej ilości ekogroszku. Trzeba również pomyśleć o dużo bardziej uciążliwej obsłudze pieca w przypadku palenia groszkiem.

Spiekalność

Ważnym parametrem jest również spiekalność. To oznacza, że podczas spalania generują się twarde spieki, resztki, z którymi nie ma co zrobić. Spiekalność liczy się za pomocą wskaźnika RI. Węgle o bardzo małej spiekalności mieszczą się w wartościach 0-10 RI, a węgle o bardzo dużej spiekalności w wartościach 50-85 RI. W przypadku ekogroszku spiekalność wynosi ona poniżej 20 RI. Czyli jest naprawdę dobra!
Spiekalność groszku jest zazwyczaj nieco wyższa.

Podsumowanie

Zanim wybierze się jeden z tych opałów, warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione parametry.

Zobacz inne artykuły