23.10.21

Czy ekogroszek jest paliwem bardziej ekologicznym niż węgiel?

Ekogroszek to paliwo stałe wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego. Wyróżnia się dużą wartością opałową. Czy ekogroszek, jak wskazuje jego nazwa jest rzeczywiście paliwem ekologicznym?

Ekogroszek jest naprawdę eko!

Tak, zdecydowanie! Najlepszy ekogroszek na rynku jest proekologiczny. Decyduje o tym sposób produkcji oraz niska emisja szkodliwych substancji podczas spalania.

Produkcja

Ekogroszek produkuje się z pokruszonego i przesianego węgla. Dodatkowo podczas produkcji węgiel jest kilkukrotnie płukany. To powoduje, że z węgla usuwane są m. in. miał i inne szkodliwe substancje, które w innym przypadku trafiałyby do atmosfery podczas spalania.

Taki sposób produkcji powoduje, że obniża się również spiekalność tego paliwa. Spiekalność jest istotnym wskaźnikiem jakości węgla. Pokazuje jak węgiel zachowa się podczas spalania – czy zostanie sam popiół czy nastąpi efekt spiekania, inaczej sklejania się węgla. Wysoka spiekalność jest nieekonomiczna, gdyż opał nie zostaje spalony do końca. Jest również nieekologiczna, gdyż powoduje powstanie nadmiernej ilości popiołu i innych zanieczyszczeń.

Spalanie

Spalanie ekogroszku charakteryzuje się niską emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Niewiele dymu powstaje podczas jego spalania, niska jest emisja dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn czy tlenków siarki. Po wykorzystaniu ekogroszku zostaje również zdecydowanie mniejsza ilość popiołu. Dzięki temu ekogroszek spełnia normy ekologiczne obowiązujące w wielu państwach UE.

Piec

Jeżeli chcemy, żeby ogrzewanie domu ekogroszkiem było nie tylko efektywne, ale i jak najmniej szkodziło środowisku, powinniśmy zwrócić uwagę na piec. Ekogroszek powinien być spalany w niskoemisyjnych kotłach retortowych. Tego typu piec CO na pellet i ekogroszek wyposażony jest w zasobnik paliwa i elektroniczny podajnik ślimakowy. Zasobnik zsypuje ekogroszek do podajnika, który odpowiada za przesłanie odpowiedniej porcji paliwa do wnętrza paleniska.

Największą zaletą kotłów retortowych jest to, że paliwo jest dostarczane od spodu a sam proces spalania zachodzi w górnej warstwie paleniska. Dzięki temu, wszystkie gazy wydobywające się ze spalanego paliwa muszą przepłynąć przez żar, gdzie ulegają wypaleniu. To powoduje, że piec CO na pellet i ekogroszek jest ekologiczny i niskoemisyjny.

Jak kupić najlepszy ekogroszek na rynku?

Jeżeli chcemy kupić ekogroszek, który rzeczywiście będzie przyjazny środowisku, to po pierwsze kupujmy u renomowanego sprzedawcy, a po drugie zwróćmy uwagę na parametry paliwa. Nawet jeżeli kupujemy ekogroszek z dostawą do domu, w promocyjnej cenie, to i tak upewnijmy się, że wybieramy najlepszy ekogroszek na rynku.

Najważniejsze rzeczy, które trzeba sprawdzić to:

  • niska spiekalność (najlepszy ekogroszek na rynku powinien charakteryzować się niską spiekalnością)
  • wartość opałowa ( od 24 MJ/kg)
  • zawartość popiołu ( nie powinna przekraczać 10%)
  • wartość siarki (nie powinna być większa niż 0,5 %).

Najlepszy ekogroszek na rynku powinien posiadać również wszystkie niezbędne certyfikaty, które są dowodem na przejście testów laboratoryjnych. Warto o nie spytać sprzedawcę podczas zakupów. Tylko tak starannie wybrany ekogroszek rzeczywiście zapewnia niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zobacz inne artykuły