23.10.21

Co to jest pellet?

Pellet jest ekologicznym paliwem opałowym w kształcie granulek. Produkuje się go ze sprasowanych pod dużym ciśnieniem odpadów drzewnych takich jak: trociny, słoma lub pędy wierzby energetycznej. Ogrzewanie pelletem jest niezwykle popularne, dlatego warto poznać jego ważniejsze cechy.

Łyk historii

Historia pelletu sięga lat 70-tych XX wieku, kiedy to szukano alternatywny dla paliw kopalnych. Rozpowszechnienie pelletu na szeroką skalę zawdzięczamy Szwecji. A od początku XXI wieku cały świat docenił proekologiczne właściwości pelletu i jego popularność poszybowała w górę.

Rodzaje pelletu

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu. Główne odmiany to:

  • pellet drzewny ( z odpadów drzewnych)
  • pellet agro ( ze słomy)
  • pellet z łuski słonecznika
  • pellet z innych odpadów.

Jaki pellet sklep internetowy najczęściej oferuje? W Polsce i na świecie jest to pellet drzewny.

Pellet – ekologiczne paliwo

Podczas produkcji wysokiej jakości pelletu korzysta się wyłącznie z czystych odpadów drzewnych, bez żadnych substancji chemicznych. Wytwarzanie pelletu nie powoduje również wycinki zdrowych drzew. Pellet powstaje z resztek powstałych w tartakach i zakładach stolarskich.

To wszystko sprawia, że podczas spalania pelletu do atmosfery emitowana jest podobna ilość dwutlenku węgla, jaką roślina pobiera podczas swojego wzrostu w procesie fotosyntezy. Dzięki temu pellet charakteryzuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla.

Spalanie pelletu powoduje powstawanie niezwykle małej ilości popiołu. Dodatkowo, popiół z pelletu z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz mineralny do roślin, kwiatów czy drzewek owocowych.

Walory opałowe

Wartość opałowa to parametr, który wskazuje ilość ciepła jaka powstaje podczas całkowitego spalania danego paliwa. Podaje się ją w megadżulach na kilogramy – MJ/kg. Wartość opałowa pelletu oscyluje w okolicach 18 MJ/kg.

Piec na pellet z podajnikiem

Pellet należy spalać wyłącznie w przeznaczonych do tego piecach. To urządzenia nowoczesne i wysoce zautomatyzowane, a użytkownik ma przy nich niewiele pracy. Najlepiej wybrać piec na pellet z podajnikiem. Ta technologia umożliwia dostarczanie opału bez ingerencji ze strony użytkownika, dzięki czemu obsługa tego typu pieców jest prosta. Nieprzemyślany wybór pieca na pellet może spowodować utratę wydajności, zakłócić proces spalania a także utrudnić konserwację urządzenia.

Jak przebiega spalanie pelletu?

Pellet wsypuje się do zasobnika pieca. Paliwo zostaje automatycznie dostarczone do paleniska. Gdy palenisko się rozpala, woda zawarta w pellecie ( na skutek wysokiej temperatury) odparowuje. Później pellet emituje gazy. Powstają takie substancje jak tlenek węgla, wodór czy metan. Następnie, powstałe gazy zostają spalone, dzięki temu cała ta procedura jest tak przyjazna środowisku. Gdy gazy zostaną wypalone zaczyna się wypalać powstały z pelletu węgiel drzewny. Po jego spaleniu zostaje odrobina popiołu.

Przechowywanie pelletu

Pellet nie brudzi i może być przechowywany w wielu miejscach – komórkach czy garażach. Sprzedając pellet, sklep internetowy pakuje go w 15 kg worki. Atutem pelletu jest to, że nie wchłania wilgoci. Dzięki temu może być długo przechowywany i nie stracić swoich walorów grzewczych.

Jak widać, ogrzewanie domu pelletem niesie za sobą wiele korzyści. Warto o nich pamiętać przy wyborze paliwa opałowego.

Zobacz inne artykuły