29.01.23

Co to jest ekomiał i gdzie się go stosuje?

Rośnie zainteresowanie ekomiałem. Czy jest to paliwo i gdzie się je stosuje?

Co to jest ekomiał?

Ekomiał to ekologiczne paliwo, zmielony węgiel, który powstaje w procesie tworzenia ekogroszku. Dokładnie na etapie kruszenia węgla. Jego skład chemiczny jest bardzo zbliżony do tego, co zawiera ekogroszek.

Podstawowe parametry ekomiału:

  • granulacja 0-30 mm
  • kaloryczność 24 – 25 MJ/kg
  • popiół 5-10%
  • siarka 0,6-0,8%
  • spiekalność 0-10.

Co wyróżnia ekomiał?

Ekomiał ma oczywiście wyłącznie swoją specyfikę.

Od ekogroszku odróżnia go:

  • wielkość ( ekogroszek jest większy)
  • kaloryczność ( ekomiał ma niższą więc trzeba zużywać go zdecydowanie więcej)
  • cena ( cena ekomiału jest niższa niż ekogroszku).

Od zwykłego miału węglowego odróżnia go:

  • dużo niższa zawartość popiołu
  • wyższa kaloryczność
  • neutralność ekologiczna ( nie jest szkodliwy jak zwykły miał).

Jak może być stosowany ekomiał?

Ekomiał może być stosowany jako pełnoprawne paliwo lub też jako dodatek do innych węgli. Np. bardzo dobrze, w okresie intensywnych mrozów, sprawdza się jego łączenie z ekogroszkiem. Dzięki temu szybciej można osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Ponieważ ekomiał jest niskokaloryczny można stosować go wczesną wiosną lub jesienią, kiedy temperatury nie są tak niskie jak podczas zimy i nie ma potrzeby intensywnego ogrzewania budynku.

Podczas spalania ekomiału powstaje nieduża ilość popiołu, dzięki czemu nie trzeba zbyt często czyścić popielników.

Oczywiście ekomiałem należy palić tylko w piecach przystosowanych do jego spalania i spełniających odpowiednie wymagania ekologiczne.

Ekomiałem możemy palić w kotłach retortowych z podajnikiem tłokowym lub kotłem rusztowym.

Ekomiał zazwyczaj sprzedaje się w 25-kilowych workach, a jego cena jest zazwyczaj niska.

Historia ekomiału

W 2021 roku wydawało się, że ekomiał zniknie z rynku. Resort klimatu, przy okazji opracowywania nowych norm jakości węgla miał zlikwidować stosowane od lat 90. takie nazwy jak ekogroszek czy ekomiał. Klient końcowy zamiast nich, miał kupić identyczne produkty, tyle, że z nowymi nazwami. Ekomiał miał się nazywać „paliwo drobne” .

Jedna, zw względu na wojnę w Ukrainie, inflacje oraz rosnące ceny energii rząd zawiesił norm jakości węgla dla gospodarstw domowych do kwietnia 2023 roku.

Dlatego na jesieni ekomiał znowu trafił do sprzedaży. Co więcej rządowa ustawa o dopłatach do węgla obejmuje również użytkowników palących właśnie ekomiałem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu ekomiału?

Generalnie, jak to przy zakupie każdego opału, na parametry. Kaloryczność ekomiału powinna wynosić co najmniej 24 MJ/kg. Ważne jest również, by zwracać uwagę na zawartość siarki. Nie powinna przekraczać 1%. Ten parametr określa, jak dużo szkodliwych substancji jest emitowana do atmosfery podczas spalania. Ważnym parametrem jest też zawartość popiołu. Nie powinna przekraczać 10%. Ten parametr określa, jak często piec będzie musiał być sprzątany, by nie dopuścić do jego uszkodzenia.

Podsumowanie

Ekomiał, ze względu na swoje parametry, najlepiej sprawdzi się jako dodatek do ekogroszku. Można go palić razem z ekogroszkiem. Takie połączenie może być wydajne i opłacalne.

Zobacz inne artykuły