04.06.21

Budowa domu a jego ogrzewanie. Jak to zrobić z głową?

Podczas budowy domu musimy podjąć decyzje o sposobie ogrzewania. Pod uwagę bierzemy z pewnością koszta eksploatacji systemu, montaż instalacji i aspekty ekologiczne. Wiele osób decyduje się już na instalacje przyjazne środowisku - energię odnawialną. Ale duża część pozostaje jednak przy ogrzewaniu paliwami nieodnawialnymi takimi jak węgiel czy drewno.

Jak można ogrzewać dom bez użycia węgla?

Paliwa dzielimy na stałe, ciekłe i gazowe, oraz naturalne i sztuczne. Ekologicznie możemy ocieplać mieszkanie pompą ciepła, która pobiera energię nie tylko ze słońca, ale również z wody, może więc działać przez cały rok. Jeżeli dostosujemy metraż budynku to zapewni nam zapotrzebowanie na energię w 100 %, dodatkowo jest urządzeniem bezobsługowym – nie wymaga czyszczenia i dokładania opału. Natomiast odstraszyć może nas koszt jaki musimy zainwestować w montaż, pompę i grzejniki, ponieważ sięga nawet do siedemdziesięciu tysięcy złotych.

Dom możemy ogrzewać także za pomocą kolektorów słonecznych. Umieszcza się je najczęściej na dachu i najlepiej sprawdzają się w słoneczne dni. Są bezobsługowe jeżeli chodzi o opał, ponieważ pobierają energię z promieni słonecznych, ale w odróżnieniu od pompy ciepła należy je od czasu do czasu czyścić.

Montowane są najczęściej jako pomocnik przy instalacji elektrycznej , dlatego, że pozwalają obniżyć rachunki za prąd. Koszt założenia instalacji szacuje się na kwotę od sześciu do trzynastu tysięcy w przypadku kolektorów płaskich.

Kolektory płaskie w porównaniu z rurowymi mają niższą efektywność energetyczną i szybciej tracą ciepło, ale są również w dużo niższej cenie. Z Zewnątrz kolektor chroni warstwa tworzywa sztucznego, teflonu lub szkła hartowanego, która ma również za zadanie zatrzymać promieniowanie wewnątrz kolektora, od spodu natomiast zastosowana jest warstwa izolacji cieplnej.

Bardziej skuteczne są kolektory rurowe próżniowe – wykorzystują dodatkowo promienie przebijające się przez zachmurzone niebo, pobierając energię nawet w pochmurne dni.

Ekologiczne piece na paliwo stałe

Ekologiczne kotły na paliwa stałe są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji. Chociaż węgiel ekogroszek jest nadal najpopularniejszym surowcem stosowanym w nowoczesnych piecach, to warto również zapoznać się z biomasą – odpad drzewny, z którego powstają bryłki pelletu. Jest to w pełni ekologiczne paliwo, które zasypujemy do praktycznie bezobsługowego kotła, który może pracować nawet do 7 dni bez potrzeby dosypywania opału. Kolejną zaletą jest łatwość w utrzymaniu porządku w miejscu składowania opału i w pomieszczeniu gdzie zamontowany jest piec, oraz niewielkie ilości popiołu po spaleniu surowca.

Jeżeli Twoim wyborem okaże się węgiel, warto zainwestować w nowoczesny piec na ekogroszek.

Węgiel ekogroszek produkowany jest z węgla brunatnego lub kamiennego, jednakże jest mniej szkodliwy dla atmosfery. Odróżnia się również rozmiarem bryłek, które mają maksymalnie od 5 do 25 mm wielkości. Poprzez proces kruszenia, przesiewania i opłukiwania pozbawiony jest miału i większości substancji niepalnych, co przekłada się na zmniejszone ilości popiołu.

Początkowy koszt inwestycji jaką niesie ze sobą zakup pieca na ekogroszek może nas zniechęcić do ekogroszku, ale pod uwagę należy wziąć późniejsze koszty eksploatacji i wygoda jaką niesie ze sobą ogrzewanie domu. Jeżeli zastanawiasz się co wybrać, ekogroszek czy węgiel, warto brać pod uwagę, że ekogroszek jest paliwem w większym stopniu ekologicznym, wydajniejszym i generującym mniejsze ilości popiołu. Najczęściej dostaniemy go w wygodnych workach, co ułatwia składowanie oraz utrzymanie czystości w kotłowni.

Zobacz inne artykuły