24.02.22

Pellet = ekologiczny opał

Pellet jest jednym z najchętniej kupowanych paliw opałowych w Polsce. Jest też, bez wątpienia paliwem odnawialnym i ekologicznym.

Dlaczego pellet jest ekologiczny?
Pellet ekologiczny tworzy się z odpadów drzewnych, powstałych w procesie produkcyjnym w tartakach, firmach przetwarzających drewno czy przedsiębiorstwach wytwarzających meble drewniane czy podłogi. Zazwyczaj pellet powstaje z trocin drzew iglastych – sosnowych i świerkowych. To dzięki nim granulat ma wysoką kaloryczność, niską wilgotność i minimalną zawartość popiołu.

Jak jest z emisjami?
W trakcie spalania wysokiej jakości pelletu ekologicznego do środowiska emitowane jest tyle CO2, ile pochłonęło drzewo w procesie fotosyntezy. To oznacza, że bilans dwutlenku węgla w przypadku pelletu ekologicznego jest zerowy.

Naukowcy są „za”
Potwierdzają to ostatnie badania naukowe. Według naukowców palenie pelletem zamiast węglem powoduje redukcję:

SO2 (dwutlenek siarki) – o 97%
NO2 (dwutlenek azotu) – o 80%
TOC (ogólny węgiel organiczny) – o 77%
CO2 (dwutlenek węgla) – o 100%
WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) – o 99,9%
B(a)P (benzopireny) – o 99,9%.

Nawet popiół się przyda
Pellet ekologiczny jest wartościowy także z jeszcze innego powodu. Powstały na skutek jego spalania popiół może świetnie zastąpić nawozy mineralne. Wspomaga wzrost roślin, zapobiega m. in. suchej zgniliźnie na pomidorach i gorzkim plamom na jabłkach. Dodany do kompostu uzupełnia go o cenne mikroelementy.

Raport Bioenergy Europe
W listopadzie zeszłego roku stowarzyszenie Bioenergy Europe opublikowało „Raport Statystyczny na 2021 roku”. Raport opisuje znaczenie pelletu w walce ze zmianami klimatycznymi. Według autorów raportu, pellet drzewny jest kluczowym, a ponadto powszechnie dostępnym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem dla dekarbonizacji gospodarki UE.
Raport Bioenergy Europe uznaje pellet drzewny za niezawodne i relatywnie niedrogie rozwiązanie dla wszystkich sektorów przemysłu, w kontekście osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Pellet może bardzo przyczynić się do dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, który odpowiada za blisko połowę zużycia energii w Unii Europejskiej. W wielu krajach europejskich pellet jest tańszy niż takie paliwa kopalne jak olej opałowy, gaz czy węgiel.

Ile wart jest pellet?
Szacunki ekspertów wskazują, że do 2026 roku globalny rynek pelletu osiągnie wartość 15,63 mld USD. W 2020 r. było to 10,52 mld USD. Największy wzrost zużycia tego materiału opałowego spodziewany jest w Europie.

Pellet w Polsce
Pellet, jest zaraz za ekogroszkiem najchętniej kupowanym materiałem opałowym w Polsce. Dla polskich konsumentów ciężki jest wybór: pellet czy ekogroszek, opinie na temat obu tych paliw są bardzo pozytywne. Podkreśla się ich wysoką kaloryczność i proekologiczne właściwości.

Jak kupować pellet?
Nie ma problemów z dostępnością pelletu ekologicznego. Można go kupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i online. Pellet jak i ekogroszek sklep online oferuje często w atrakcyjnych cenach, stosując różnego rodzaje promocje i rabaty. Jednak warto kupować pellet tylko wysokiej jakości, u certyfikowanego sprzedawcy.

Zobacz inne artykuły