07.06.22

Jak skutecznie konserwować piec na ekogroszek?

Piec na ekogroszek to urządzenie na lata. Żeby jednak tak było, należy odpowiednio go konserwować. Jak robić to skutecznie?

Zapobiegać awariom

Do awarii pieca dochodzi zazwyczaj w wyniku jego nieprawidłowego użytkowania. Jeżeli pali się w nim śmieciami, nieodpowiednim paliwem czy wilgotnym opałem to w piecu może powstać osad, który powoduje uwalnianie szkodliwych substancji oraz uszkodzenie samego urządzenia.

Piec w takim stanie może:

  • uwalniać do środowiska toksyny,
  • stracić swoją wydajność, przez co na ogrzewanie zużywa się więcej opału i więcej pieniędzy,
  • stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia domowników.

Regularna, prawidłowa konserwacja pieca na ekogroszek oraz jego serwisowanie powinny skutecznie zapobiec tak niebezpiecznym sytuacjom.

Czyszczenie pieca a jakość ekogroszku
Piec będzie działał optymalnie długo, jeżeli będzie w nim palony odpowiedniej jakości ekogroszek, czyli taki o niskiej spiekalności. Niska spiekalność ekogroszku powoduje, że niewielka ilość popiołu zostaje w piecu po spaleniu paliwa. Gdy pali się dobrym ekogroszkiem, po spaleniu w piecu powinien zostać sypki popiół bez żadnych spieków czy niespalonych cząsteczek. Symbol RI określa wysokość spiekalności ekogroszku. Warto zwrócić na niego uwagę podczas kupowania paliwa. Dobrej jakości ekogroszek nie powinien mieć RI wyższego niż 20.

Ustawienia
Zazwyczaj ustawienia fabryczne pieca na ekogroszek są najlepsze i zapewniają jego najbardziej wydajną pracę. Jeżeli nie jest się ekspertem od pieców na ekogroszek raczej nie warto ich diametralnie zmieniać, ponieważ może to doprowadzić do deregulacji całego urządzenia. Jeżeli już coś nam nie odpowiada to lepiej dokonać w ustawieniach tylko drobnych korekt.

Co jaki czas należy czyścić piec ?
Podstawową czynnością konserwującą piec na ekogroszek jest jego czyszczenie. Niestety nie ma jakiejś stałej reguły, co jaki czas należy to robić. Wiele zależy od tego jak mocno i często jest piec wykorzystywany i jakiej jakości ekogroszek jest w nim palony. Dość miarodajnym powodem do czyszczenia pieca jest sadza zalegająca na ściankach pieca. Jeżeli warstwa sadzy wynosi przynajmniej 2-3 mm, to niewątpliwy sygnał, że trzeba wyczyścić piec. Przeciętnie, tak warstwa sadzy może się osadzić na piecu od jednego do kilku tygodni.

Czyszczenie
Czyszczenie pieca na ekogroszek jest proste, nie wymaga szczególnie fachowej wiedzy i zajmuje około kwadransa. Do wykonania tej czynności wystarczy mieć zwykłą szczotkę drucianą lub taką do sprzątania. Oczywiście na rynku dostępne są również specjalne przyrządy do czyszczenia pieców na ekogroszek oferowane przez producentów takich pieców.

Większość kotłów na ekogroszek można sprzątać przez drzwiczki załadunkowe. Poprzez otwory wyczystne zaś można usunąć zabrudzenia z kanałów konwekcyjnych. Popiół z pieca, który został po spaleniu ekogroszku można usunąć przez drzwiczki popielnikowe.

Warto podczas pucowania pieca otworzyć przepustnice spalin ( o ile oczywiście piec jest w nie wyposażony). Zmniejszy to zdecydowanie pylenie w kotłowni. Po wyczyszczeniu pieca należy dokładnie zamknąć wszystkie jego otwory.

Podsumowanie
Czyszczenie pieca na ekogroszek nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną czy żmudną. Należy ją jednak wykonywać umiejętnie, tak żeby nie uszkodzić pieca.

Zobacz inne artykuły