21.02.23

Jak prawidłowo palić pelletem?

Prawidłowy sposób palenia pelletu pozwoli na wydajne ogrzanie domu oraz oszczędności. Dlatego warto poznać kilka zasad, które się do tego przyczyniają.

Pellet tylko wysokiej jakości
Oczywiście, żeby optymalnie wykorzystywać wartości opałowe pelletu, trzeba kupować opał najwyższej jakości. To podstawowa zasada. Przy kupowaniu opału warto zwrócić uwagę na:

  • deklarowaną wartość opałową
  • certyfikaty, którymi może pochwalić się sprzedający.

Warto również kupować pellet z pewnego źródła. Nie wybierajmy „byle taniej”, lecz postawmy na sprzedawcę, który może pochwalić dobrymi opiniami od klientów oraz doświadczeniem w sprzedaży opału.

Przechowywanie pelletu
Należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach przechowywany jest pellet. Otóż jest to paliwo bardzo mocno narażone na zawilgocenie. A wilgotny pellet to zły pellet. Nadmierna wilgotność niszczy jego kaloryczność, a za co tym idzie powoduje, że daje dużo mniej ciepła niż powinien. Dlatego należy przechowywać pellet w miejscu suchym, tam gdzie wilgoć nie ma dostępu.

Nowoczesny piec
Wybór odpowiedniego kotła to niezwykle istotna sprawa. To dzięki niemu będziemy mogli w optymalnym stopniu ogrzać dom. Obecnie najpopularniejsze są kotły z automatycznym podajnikiem. Są ekonomiczne, nowoczesne, a przede wszystkim niezwykle proste w użytkowaniu. I – last but not least -bardzo łatwo się je czyści. Warto pomyśleć o kupnie kotła z iskrownikiem, co sprawi, że do rozpalenia pelletu wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni guzik.

Ustawienie pieca
Odpowiednie ustawienie pieca jest kluczowe dla wydajnego spalania opału. Do najważniejszych kwestii z tym związanych należą:

– komora spalania
powinna być sucha, pozbawiona smoły czy sadzy

– dym i popiół
jeżeli palimy pelletem, to wydobywający się dym powinien być koloru białego. Nie powinno też być go zbyt dużo. Popiół po spaleniu powinien być suchy i sypki, nieco podobny do mąki. Jeżeli dym jest biały, a popiół w takiej, „mącznej” konsystencji to oznacza, że piec jest dobrze ustawiony.

Do istotnych kwestii należy jeszcze zapewnienie odpowiedniej temperatury w systemie grzewczym pieca oraz częstotliwość podawania pelletu. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w obsłudze pieca na pellet warto zdać się w tej kwestii na porady fachowców. Należy poprosić o pomoc producenta lub osoby z serwisu. Z pewnością pomogą w odpowiednim ustawieniu urządzenia.

Powietrze
Warto zadbać o odpowiedni dopływ powietrza w kotle. Optymalne wykorzystanie kaloryczności pelletu zapewni doprowadzenie powietrza wtórnego. Kotły, które mają taką funkcjonalność dają lepsze rezultaty, dzięki dopalaniu gazów, które inaczej zostałyby odprowadzone do komina.

Warto się też zastanowić nad zastosowaniem mniejszego przekroju komina. To również pozwali uzyskać większą wydajność z palonego pelletu. Jeżeli przekrój kominowy jest za duży, to często zbyt duży ciąg powoduje zgaszenie płomienia.

Podsumowanie
Nie każdy oczywiście musi być ekspertem o ustawień i działania pieca na pellet. Jednak z pewnością każdy użytkownik może świadomie wybierać i kupować wysokiej jakości pellet i dbać o jego przechowywanie. To zapewni jego prawidłowe spalanie, a co za tym idzie wydajne ogrzanie domu.

Zobacz inne artykuły