24.05.23

Czy istnieje data ważności pelletu?

Jeżeli będziemy przechowywać pellet w bezpieczny sposób, to nie musimy się przejmować jego datą ważności.

Przed czym chronić pellet?

Aby mieć pellet w dobrej jakości należy odizolować go od wilgoci. Pomieszczenia, pojemniki, kosze czy miejsca które zostaną przeznaczone do przechowania pelletu w workach powinny być zabezpieczone przed wilgocią i przed ewentualnym zalaniem, które mogłoby doprowadzić do wytworzenia się wilgoci mającej negatywny wpływ na paliwo.
Zazwyczaj temperatura i kurz nie stanowią żadnego potencjalnego zagrożenia dla przechowywanego pelletu. Nie można jednak umieszczać go w skrajnie gorących miejscach. Istnieją przypadki, w których przez długotrwałe narażenie granulatu drzewnego na bardzo wysokie temperatury, doszło do samozapłonu.

Gdzie można przechowywać pellet?

Pomieszczenia, które najlepiej nadają się na przechowywanie worków z pelletem:

  • szopa
  • garaż
  • podwyższone, suche miejsce w piwnicy
  • strych.

Pellet możemy przechowywać na zewnątrz lub wewnątrz budynku/domu. Oba sposoby są dobre, o ile oczywiście odpowiednio zabezpieczymy ten materiał opałowy.

Przechowywanie pelletu na zewnątrz

Jest kilka miejsc na zewnątrz, gdzie użytkownicy przechowują pellet. Do najpopularniejszych należą:

  • komórka (pomieszczenie) na opał – takie pomieszczenia mogą mieć różne rozmiary i mogą być wykonane z różnych materiałów. Stanowią dobrą przechowalnię paliwa, pod warunkiem , że są szczelne i nie wpada tam deszcz czy śnieg, a także, pod warunkiem, że nie są wilgotne.
  • pojemniki na śmieci – to popularna metoda przechowywania pelletu wśród użytkowników, którzy nie mają pomieszczeń na opał. Kosz na śmieci z pewnością zapewni suchość pelletu, ale przestrzeń do przechowywania jest bardzo ograniczona.
  • przechowywanie na stosach – najbardziej ryzykowna metod przechowywania pelletu na zewnątrz, bo materiały przechowywany w ten sposób jest bardzo narażony na zamoczenie i zawilgocenie. Jednak może to być najszybszy i najprostszy ( a co za tym idzie również najtańszy) sposób na przechowywanie pelletu

Jak przechowywać pellet w workach na stosie?

Wystarczy ułożyć opał i przykryć go szczelnie plandeką, a całość oklejamy następnie taśmą wodoodporną. Takie zabezpieczenie uchroni pellet również przed zwierzętami. Przechowując pellet na zewnątrz często dochodzi do sytuacji, w których wiewiórki, myszy, czy też szczury przegryzają się przez foliowe opakowania.

Przechowywanie pelletu w środku budynku

Zdecydowanie bezpieczniej przechowywać pellet w środku budynku. Można go trzymać w:

  • piwnicy – nieużywana piwnica to znakomite miejsce do magazynowania paliwa drzewnego. O ile piwnica nie jest zawilgocona, to trzymanie tam pelletu ma właściwie same plusy. Nie przeszkadza domownikom, nie zajmuje miejsca w domu, jest poza zasięgiem wzroku, ale w bliskim miejscu. I można szybko z niego skorzystać gdy nadejdzie pora grzewcza.
  • plastikowych pojemnikach lub koszach – to niedrogi i w miarę bezpieczny sposób przechowywania pelletu.

Podsumowanie

Powtórzmy, nie data ważności do użycia, lecz sposób przechowywania decyduje czy zakupiony pellet będzie długo zdatny do użytku.

Zobacz inne artykuły