23.03.23

Czy ekogroszek stanieje w 2023?

Czy w dobie galopującej inflacji, agresji Rosji wobec Ukrainy i dużego zawirowania na rynkach energii jest szansa, że cena ekogroszku spadnie w 2023 roku?

Dlaczego zdrożał ekogroszek?

Węgiel i ekogroszek drożały z kilku powodów. Po okresie covidowego zastoju, gdy wszyscy pracowali na pół gwizdka zniesiono obostrzenia i firmy mogły zacząć działać pełna parą. To spowodowało, wzmożenie popytu na surowce i energię, ale i ostry deficyt podaży. W związku z tym ceny surowców zaczęły rosnąć.

Oczywiście swoje zrobiła agresja Rosji na Ukrainę i odchodzenie całej Europy od importu surowców z kraju Putina. Szukanie alternatywnych źródeł oznaczało wzrost kosztów.

Ze względu na agresję Rosji Polska również zaprzestała eksportu rosyjskiego węgla. Ten ubytek próbowana zrekompensować importem tego surowca m. in. z Kolumbii. Ten nie zawsze był najwyższej jakości, a i jego cena jest wyższa niż węgla z Rosji.

Luty – dobry prognostyk

Jednak w lutym 2023 roku ceny ekogroszku, choć ciągle wysokie, spadły. Ekogroszek w składach można kupić za ok. 2000 zł, a nie za prawie 4000 zł, jak było to jeszcze pod koniec 2022. Ten trendy powinien być już stały!

Dlaczego ekogroszek może być tańszy?

Z kilku powodów ekogroszek może być tańszy:

  • węgiel jest teraz na rynku, a popyt, ze względu na pogodę i koniec zimy po prostu maleje.
  • Tegoroczna zima okazała się łaskawa i nie trzeba było tak intensywnie ogrzewać domów i budynków.

Dobre perspektywy

Tańszy ekogroszek wiąże się również z ustabilizowaniem się cen węgla i ekogroszku na świecie. Wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Na światowych rynkach ceny węgla ustabilizowały się ma w miarę niskim poziomie. Obecnie za tonę węgla płaci się około 140 dolarów. We wrześniu 2022 roku za podobną ilość węgla trzeba było zapłacić 350 dolarów, a jeszcze wcześniej nawet 460 dolarów.
Światowe ceny ropy spadają, co z kolei powoduje spadek cen węgla. Poza tym, spowolnienie gospodarcze, które dotyka całą Europę, będzie się wiązało z mniejszym zapotrzebowaniem na energię.

Ogromne złoża

Warto zaznaczyć, że na świecie są ogromne złoża niewykorzystanego węgla. Wydawało się , że z powodu zielonej transformacji, nie będą one eksploatowane. Jednak z powodu postawy Rosji i żeby nie ulec stosowanemu przez nią szantażowi energetycznemu Europa i świat wróciły do węgla. Przynajmniej tymczasowo.
W Polsce są przede wszystkim kopalnie głębinowe, z których wydobycie węgla jest kosztowne i długotrwałe. Na świecie dominują kopalnie odkrywkowe, które pozwalają na szybkie wydobycie czarnego złota. To sprawia, że już niedługo może być na rynku nadmiar węgla.

Warto robić zakupy!

Odbiorcy indywidualni powinni jednak pamiętać, że choć ceny węgla i ekogroszku obecnie są niższe, to sytuacja na rynku surowców wciąż jest niestabilna, a problemy z podażą mogą wrócić jak bumerang za rok, w kolejnym sezonie grzewczym.

Dlatego warto rozważyć zakup surowca już teraz, aby uniknąć ewentualnych trudności w przyszłości. Zresztą wielu użytkowników ekogroszku poczyniło już odpowiednie zakupy. Są dane pokazujące, że niektóre polskie gospodarstwa domowe mają zapas węgla i ekogroszku na 2 sezony.

Zobacz inne artykuły