10.12.21

Ciekawostki dotyczące pelletu

Projekt kotła na pellet powstał w 1984 roku. Opracował go ekspert w dziedzinie energii odnawialnej Jerry Whitfield – odnosząc sukces, dzięki któremu możemy aktualnie w wygodny sposób ogrzewać domy. Nie bez przyczyny pellet bardzo często wygrywa z innymi paliwami stałymi. Poznaj 5 faktów i mitów dotyczących tego surowca.

1.Ogrzewanie domu pelletem jest za drogie?

MIT! Porównując paliwa takie jak gaz, olej opałowy, czy grzejniki elektryczne – pellet wypada w rozrachunku zdecydowanie korzystnie. Ceny prądu i gazu wciąż rosną i wiąże się to niepewnością o dostępność surowca, oraz koszta jakie poniesiemy za sezon grzewczy. Kaloryczność pelletu to zazwyczaj 19 MJ/kg. Dobranie mocy kotła do faktycznego zapotrzebowanie na ciepło pozwoli zaoszczędzić opał i sprawi, że ogrzewanie będzie ekonomiczne i wydajne. Podsumowując, chociaż pellet charakteryzuje się mniejszą wartością opałową to jego odpowiednie spalanie pozwoli uzyskać podobne efekty, jak np. palenie ekogroszkiem.

2. Pellet wcale nie jest ekologiczny.

MIT! Ze względu na niedużą wilgotność surowca, emisja szkodliwych substancji podczas spalania jest mniejsza niż w przypadku ekogroszku. Pellet powstaje z odpadów drzewnych, uznawany jest więc jako odnawialne źródło energii. Dobrze spalany pellet emituje dużo mniejsze wartości dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, popiół pozostały po spaleniu jest naturalnym nawozem, który świetnie sprawdzi się do podsypywania pod rośliny. Pamiętajmy, że palenie pelletem będzie ekologiczne pod warunkiem, że jego skład będzie czysty, bez ulepszaczy i chemii, a spalany będzie w przystosowanych do tego piecach na eko pellet.

3.Kupując pellet przez internet nie mam pewności z czego powstał.

MIT! Rynek pelletu jest dość obszerny, nie oznacza to jednak, że nikt nie czuwa nad jakością sprzedawanych produktów. O jakości pelletu możemy się przekonać dzięki nadawanym certyfikatom DIN PLUS i EN PLUS, oraz ich klasach. W gospodarstwach domowych używa się pelletów o klasie A1. Niższe klasy zawierają więcej popiołu i nadają się raczej do ogrzewania magazynów czy innych większych powierzchni. Tylko pellet spełniający normy jakościowe może uzyskać certyfikaty. Oczywiście jakość po nadaniu certyfikatu jest stale kontrolowana.

4.Ogrzewanie pelletem przyczynia się do wycinki lasów.

MIT! Pellet powstaje z odpadów drzewnych powstałych przy produkcji mebli czy drewnianych produktów gospodarstwa domowego, które są teraz w modzie. Producenci pelletu wykorzystują więc wióry i niepotrzebne resztki drzew tworząc czyste i ekologiczne paliwo. Dlatego aby powstał pellet, nie ma konieczności wycinki drzew w tym celu.

5.Pellet jest trudno dostępny w zakupie.

MIT! Możliwości jakie daje nam internet bardzo ułatwiają życie. Aktualnie przez sklepy internetowe możemy zamówić praktycznie wszystko. Dlatego nabycie pelletu to nic trudnego. Na rynku konkuruje ze sobą wielu producentów, a wygoda zakupu polega na tym, że zamówiony towar jest dostarczony pod dom do kilku dni, bez konieczności wychodzenia z niego. Kupując pellet nie sugeruj się wyłącznie ceną, ale zwracaj uwagę na opis oferty, opinie innych użytkowników, oraz nadane certyfikaty.

6.Ogrzewanie pelletem jest wygodne.

FAKT! Kotły pelletowe są praktycznie bezobsługowe, nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich konserwować i czyścić, czy wybierać z nich popiołu. Chociaż w porównaniu do węgla – popiołu z pelletu jest naprawdę dużo mniej ( 1 tona – to do 5 kg popiołu), jest on lekki, sypki bez spieków. Utrzymanie czystości w kotłowni to łatwość! Pellet nie pyli na czarno, podczas użytkowania nie występuje osad, który później się roznosi, a dym podczas spalania ma ładniejszy zapach. Pellet workowany jest w opakowania 15 kilogramowe, które pozwalają na wygodniejsze uzupełnianie zasypu.

7.Złe ustawienia pieca wpływają na większe zużycie pelletu.

FAKT! Złe ustawienia pieca mają duży wpływ na to jak pellet będzie się spalał. Dym z komina powinien być biały i w niewielkich ilościach. Jeżeli jest czarny lub wydobywa się go zbyt dużo, w ustawieniach poprawić powinniśmy temperaturę spalania lub czas podawania opału. Jeśli dym jest czarny – popracujmy nad ilością podawanego pelletu. Popiół nie jest szary i sypki, a mamy pewność, co do jakości pelletu ? – zmieńmy ilość podawanego powietrza.

8.Można ubiegać się o dofinansowanie na kocioł pelletowy.

FAKT! Program „Czyste powietrze” bierze pod uwagę również wymianę pieca na kocioł pelletowy. Dofinansowanie udzielane jest na zakup i montaż kotła, aby wymienić stary piec, który w większym stopniu przyczyniał się do zanieczyszczenia powietrza. Kotły 5 klasy są ekonomiczne, energooszczędne i dużo lepsze dla środowiska – nie wydzielają tylu substancji szkodliwych.
O dofinansowanie może starać się każdy właściciel domu jednorodzinnego.

9.Popiół z pelletu to świetny nawóz.

FAKT! Popiół z pelletu drzewnego zawiera wiele cennych mikroelementów, działa przeciwgrzybiczo i wzbogaca glebę w magnez, potas i wapń. Nawóz w postaci popiołu możemy sypać bezpośrednio pod rośliny mieszając go z glebą, ewentualnie łączyć z kompostem.

10.Przechowywanie pelletu jest proste!

FAKT! Decydując się na pellet workowany, ułatwimy sobie przechowywanie tego surowca. Otrzymujemy produkt opakowany w 15 kilogramowe worki, które z łatwością możemy ułożyć jeden na drugim, co pozwoli nam na wykorzystanie mniejszej ilości miejsca magazynowego. Dodatkowo foliowe worki zabezpieczają przed zawilgoceniem pelletu i są perforowane – dzięki czemu opał oddycha. Przechowywany pellet ma piękny zapach drzewa i nie brudzi.

Zobacz inne artykuły